زیبایی چشم نواز کتابخانه جندی شاپور در ایران مال

  • 8 ماه پیش
  • 0

کتابخانه جندی شاپور ایران مال یکی از بزرگترین کتابخانه های ایران با سبک معماری خاص و بی نظیر که تلفیقی از معماری اُروپایی و معماری اصیل ایرانی است، می باشد.طراحی داخل کتابخانه به قدری زیبا و بی نظیر است که در ابتدای ورود نظر هر ببیننده ای را به خود خیره می سازد. این مقاله در پارس هوم مختص کسانی نوشته شده است که هنوز فرصت بازدیداز این کتابخانه چشم نواز رو نداشتند.

کتابخانه جندی شاپور ایران مال

  • مساحت کتابخانه
  • سبک معماری 
  • کتاب های موجود در کتابخانه
  • طراحی داخلی کتابخانه
  • آدرس کتابخانه جندی شاپور

.تلفیق معماری قرن 16 اروپا با سبک اصیل معماری ایرانی باعث به وجد آمدن هر ببیننده ای می شود.در ابتدای ورود به کتابخانه عظمت،بزرگی، ابهت و دیزاین و رنگ بندی گرم فضای کتابخانه،برای هر کسی بسیار خیره کننده است .بیننده طوری تحت تاثیر فضا قرار میگیرد که گویی به سرزمین داستان ها و قصه های این کتاب ها سفر کرده است.

مساحت کتابخانه جندی شاپور ایران مال

وسعت مساحت کتابخانه جندی شاپور در حدود 3.300 متر مربع می باشد.از این کتابخانه به عنوان قلب فرهنگی تهران یاد می شود.کتابخانه جندی شاپور دارای فضایی بسیار بزرگ با سقفی بلند می باشد.کتابخانه متشکل از سه طبقه می باشد.با وجود داشتن فضایی بی نظیر و بزرگ این امکان را دارد، که نسخه های زیادی از کتاب های قدیمی ایرانی و حتی کتاب هایی به زبان های مختلف خارجی، در حوضه های مختلف را در خود جای دهد.

سبک معماری کتابخانه

کتابخانه جندی شاپور به سبک معماری قرن شانزدهم میلادی اُروپا طراحی شده،معماری خاص با دیوارها و سقف بلند نمایی بسیار شگفت انگیز را به وجود آورده است.دیوارهای چوبی با سقف بسیار بلند نمایی خیره کننده را به نمایش گذاشته اند.قفسه های چوبی برای طبقه بندی کتاب ها.گچبری های جذاب.شیشه رنگی های سنتی همگی از زیباییهای معماری این کتابخانه هستند.

در قسمت شرقی کتابخانه پلکانی مجلل وجود دارد؛این پلکان عظیم با بزرگی و جلال خودبرگرفته از معماری زیبای ایرانی به طبقات بالاتر راه پیدا می کند.وجود آسانسور های پانوراما،سر کتیبه های زیبا ،ستون های بلند،قفسه های چوبی و سقف بلند فضایی به یاد ماندنی ساخته است که در هیچ کتابخانه ای نمونه اش مشاهده نخواهد شد.

در قسمت غربی وجود شیشه های رنگی که بر گرفته از طرح های ایرانی و معماری های اصیل ایران باستان می باشد.حسی شور انگیز به کتابخانه بخشیده است.

کتاب های موجود در کتابخانه

کتاب های موجود در کتابخانه شامل کتاب های تاریخی،ادبیات،فلسفه،هنر،روانشناسی،طب_ پزشکی و حوضه کودک و…می باشند.کتابخانه از سه طبقه تشکیل شده که به صورت دسته بندی در هر طبقه با توجه به موضوع کتاب طبقه بندی شده اند.

  • طبقه اول:کتابخانه عمومی
  • طبقه دوم:آرشیو و مجلات
  • طبقه سوم:تاریخی

طراحی داخلی کتابخانه جندی شاپور

نمای زیبا و دلنشین کتابخانه با سقف بلند و چوبی شکل،دیوارهای بلند چوبی و طاقچه هایی که در دیوار ها تعبیه شده اند.قفسه بندی های موزون برای طبقه بندی کتاب ها.فضایی بسیار دنج و پراز آرامش و سکوت را به ارمغان آورده است؛هر مراجعه کننده ای را به کتاب خواندن ترغیب می کند.استفاده از رنگ آرامش بخش سبز در طراحی فرش و مبلمان فضایی بسیار روح بخش به کتابخانه حاکم نموده.در کتابخانه جندی شاپور بزرگترین فرش دست بافت که به دست هنرمندان فرش بافت ایرانی با متراژ350 متر وجود دارد.این فرش نفیس هشت رنگ زیبا را در بر گرفته و دارای نقش و نگار با اشکال هندسی که از سقف کتابخانه الهام گرفته شده است.

آدرس کتابخانه جندی شاپور

ممکن است شما نیز برای اولین بار که قصد بازدید از این مکان را داشتید در اینترنت به دنبال آدرس ایران مال گشته باشید. کتابخانه جندی شاپور در طبقه دوم ایران مال یعنی در طبقه G2 قرار دارد.از هر ورودی که وارد ایران مال شوید می توانید به راحتی به کتابخانه برسید.راحترین راه برای رفتن به کتابخانه پارکینگ شماره 2 است،که از زیر گذر خرازی وارد می شود و بعد از ورود به پارکینگ ماشین ها در طبقه GT پارکینگ وارد مجموعه می شود.بعد از طی کردن راهروی اول به باغ ماهان می رسیم که در وسط دو راهرو قرار دارد.بعد از باغ ماهان وارد راهرو دوم می شویم که در انتهای راهرو عمارت بزرگ کتابخانه قرار گرفته است.

ساعت شروع کار کتابخانه: نه صبح تا شش عصر می باشد.

آدرس کتابخانه :اتوبان خرازی.انتهای همت غرب.مجتمع بزرگ ایران مال

بعد از بازدید از این مجموعه نفیس و زیبا خوب است که سری به رستوران های ایران مال بزنید.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه